Aktualności

Twój partner w mobilnym biznesie

Z roku na rok mobilnych punktów gastronomicznych w Polsce przybywa. Segment street foodów to dynamicznie rozwijająca się gałąź gastronomi, która potrafi w szybkim czasie odpowiedzieć na potrzeby rynku. W przeciwieństwie do lokali stacjonarnych mobilne punkty gastronomiczne są zawsze tam gdzie coś się dzieje, nie mają stałych godzin pracy oraz miejsca. Różnorodność oferowanych usług w sklepach mobilnych czy też dań serwowanych w mobilnych restauracjach jest trudna do jednolitego sklasyfikowania i bez wątpienia wymaga indywidualnych rozwiązań. Aby sprostać potrzebą rynku wprowadziliśmy do stałej oferty sprzedażowej nie tylko przyczepy gastronomiczne, ale również pojazdy z pełną adaptacją gastronomiczną.

 Food truck                                         

 
Food truck to nie tylko bardzo reprezentatywne rozwiązanie w dziedzinie mobilnych pojazdów , ale również większa mobilność i niezależność ogrzewania wnętrza. Pojazd wraz z zabudową może być dostosowany zarówno do użytkowników prawa jazdy kat. B jak i do tych, którzy posiadają kat. E.
Food trucki często wspierają handel sklepów stacjonarnych, ale również mogą być doposażone w kabiny sypialne, dzięki czemu stanowią mobilny sklep z sypialnią.

FOOD TRUCK  Wyposażenie


 

Przyczepa gastronomiczna

  To rozwiązanie, które mimo braku możliwości samodzielnego poruszania się nie odstępuje na krok food truckom. Zaletą przyczep gastronomicznych jest nie tylko cena zakupu, ale również koszt eksploatacji, który w przypadku food trucków będzie wyższy. O rodzaju adaptacji przyczepy gastronomicznej decyduje Klient i jego pomysł na biznes. W ofercie przyczep gastronomicznych można wyróżnić te, które należą do podstawowego katalogu produktów min. imbis, naleśnikarka, smażalnia ryb, sprzedaż pieczywa, ale i również takie, które cechują się wyjątkową indywidualnością np. przyczepa do ładowania telefonów komórkowych, pizzeria z piecem opalanym drewnem.
 

  

Poszukujemy pracowników! Sprawdź, czy mamy ofertę dla Ciebie.