OPONY ZIMOWE

W Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe. Obowiązujące przepisy pozwalają na jazdę na dowolnych oponach przez cały rok pod warunkiem, że bieżnik ma minimum 1,6 mm. Zaleca się jednak wymianę opon gdy bieżnik wynosi 4 mm, gdyż jazda zimą na takich oponach może być naprawdę niebezpieczna. Opony zimowe wyposażone w dodatkowe nacięcia zwane lamelami świetnie sobie radzą z odprowadzaniem śniegu a zatem istotnie wpływają na poprawę bezpieczeństwa jazdy. Eksperci zalecają wymianę opon na opony zimowe, które dzięki swoim właściwością lepiej sprawdzają się w niższych temperaturach. Wymianę opon na zimowe zaleca się gdy temperatura spada poniżej 7° C.  Opony zimowe w temperaturach powyżej 7° C zużywają się znacznie szybciej i nie zapewniają właściwej przyczepności.

Należy pamiętać, że nie wszystkie opony z oznaczeniem M+S ( “Mud & Snow“, czyli po polsku “Błoto i Śnieg“) są oponami zimowymi.

Oznaczenie M+S występuje na każdej oponie zimowej i jest jedynie deklaracją producenta, że materiały zastosowane w produkcji oraz bieżnik zaprojektowane zostały w sposób, który zapewnia lepsze osiągi na śniegu i błocie.

Oznaczeniem potwierdzającym właściwości zimowe opon na śniegu jest symbol płatka śniegu na tle trzech górskich szczytów, znany jako 3PMSF ( Three Peak Mountain Snow Flake ).

                    

Symbol 3PMSF znajduje się zarówno na wszystkich oponach zimowych, ale również na oponach całorocznych spełniające wymogi przyczepności na śniegu.

Część kierowców decyduje się na opony wielosezonowe. Opony wielosezonowe na pewno nie będą zachowywać dobrych właściwości ani latem ani zimą. Jednak na śniegu poradzą sobie lepiej niż letnie, natomiast podczas opadów poradzą sobie lepiej niż opony zimowe. Opony wielosezonowe zaleca się kierowcą, którzy nie wyjeżdżają poza miasto oraz nie robią większych przebiegów.

WASZE PYTANIA?

1. Czy rok produkcji w oponach ma znaczenie ?

TAK- należy pamiętać, że eksploatacja opon starszych niż 5 lat jest niebezpieczna z uwagi na utratę właściwości opon.

2. Czy jest dozwolone używanie dwóch rodzajów bieżnika ?

TAK- w Polsce dozwolone jest używanie dwóch bieżników ( jeden na jedną oś ), jednak eksploatacja jednego bieżnika na osiach poprawia bezpieczeństwo na drodze.

Jedynym oznaczeniem potwierdzającym rzeczywiste właściwości zimowe opony (na śniegu) jest symbol płatka śniegu na tle trzech górskich szczytów, znany jako 3PMSF (Three Peak Mountain Snow Flake). Symbol ten jest przyznawany po dokładnym przetestowaniu danych opon.

Czytaj więcej: http://www.oponeo.pl/artykul/opony-zimowe-oznaczenie-m-s-moze-byc-mylace
Powyższa treść jest wyłączną własnością Oponeo.pl S.A.

Poszukujemy pracowników! Sprawdź, czy mamy ofertę dla Ciebie.