Działania w ramach projektu: Przedmiotem projektu jest doposażenie Działu B+R
w niezbędną infrastrukturę techniczną oraz przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych mających na celu opracowanie innowacyjnych w skali świata modułowych platform do transportu samochodów stosujących opracowane samodzielnie adaptery uniwersalnego montażu (AUM).
Projekt obejmuje:
-doposażenie działu B+R Wnioskodawcy w niezbędną aparaturę;
-przeprowadzenie 3 etapów prac badawczych.
Grupa docelowa: Bezpośrednim odbiorcą efektów projektu jest Beneficjent, który na podstawie otrzymanych wyników badań będzie mógł zwiększyć konkurencyjność oferowanych produktów. Do odbiorców pośrednich przedmiotowego projektu należą firmy przemysłu samochodowego - transportowego, gdyż Spółka jest jednym z krajowych liderów w produkcji wysokiej jakości:
• zabudów samochodowych
• przyczep i lawet
• kół do transportu kołowego
• akcesoriów pak i przyczep różnego zastosowania.
Cele projektu: Celem projektu jest opracowanie innowacji produktowej – modułowych platform do transportu samochodów możliwych do szybkiego zabudowywania na podwoziach samochodów różnych marek.
Przeprowadzone procesy badawcze wraz z zaplanowaniem i wykonaniem nowych koncepcyjnie rozwiązań blach podporowych o ażurowej, dedykowanej strukturze, pozwolą finalnie na:
- znaczące przyspieszenie wykonania dedykowanej zabudowy platformy do transportu samochodów,
- znaczące przyspieszenie montażu platformy na najczęściej zamawianych modelach samochodów ciężarowych,
- zoptymalizowaniu technologii wykonania platform ze względu na ich modułowość, a tym samym powtarzalność w zakresie wyselekcjonowanych modułów,
- opracowanie wytycznych do automatyzacji i procesów produkcyjnych związanych z produkcją modułów platform jak i produkcją ażurowych blach podporowych o porównywalnej sztywności, ale obniżone masie w odniesieniu do blach bazowych aktualnie stosownych,
- opracowanie katalogu gotowych modułów wraz z konfiguratorem ich doboru i optymalizacji, zwieszając portfolio produktów dla potrzeb klientów.
Poprzez realizacje przedmiotowego projektu Beneficjent wzmocni swoje możliwościbadawcze i innowacyjne. Dzięki realizacji przedmiotowego projektu dojdzie do doposażenia działu B+R, zaangażowania posiadanych w przedsiębiorstwie zasobów badawczych (technicznych
i kadrowych) do prowadzenia nowych, eksperymentalnych prac ukierunkowanych na otrzymanie nowej wiedzy, celem jej wykorzystania w obecnych i przyszłych procesach wdrożeniowych. Projekt badawczy wpłynie na zwiększenie aktywności badawczej przedsiębiorstwa, zdobycie nowego doświadczenia naukowego oraz przyczyni się do realizacji dalszych projektów badawczych, bazujących na wynikach przedmiotowego projektu.
W konsekwencji zwiększenia aktywności B+R przedsiębiorstwa dojdzie do wzrostu wydatków na działalność badawczo-rozwojową podmiotu. Tym samym zostaną zrealizowane cele FEO 2021-2027 w postaci rozwijania i wzmacniania zdolności badawczych i innowacyjnych oraz wykorzystywania zaawansowanych technologii w procesach badawczych i rozwoju przedsiębiorstw.
Wartość projektu: 3 521 350,57 PLN
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 1 499 996,82 PLN